En Popüler Kına Şarkıları

21.08.2020
5.237
En Popüler Kına Şarkıları

EN POPÜLER KINA ŞARKILARI

Merhaba. En Popüler Kına Şarkıları nı sizler için derledik. Acısı ile tatlısı ile geride bırakmak üzere olduğumuz 2017 yılının yaz dönemine damga vuran şarkıların detaylı listesini paylaşacağız birazdan. Şarkılar mp3 ve mp4 formatında izlenebildiği gibi linkin üzerine tıklanarak bilgisayarınıza indirilebilir.

ERİK DALI GEVREKTİR

Listemizin ilk sırasında Burdur yöresine ait harika bir türkü var. Evet bu sene bu türküyü bir çok kına ve düğün salonunda duyduk. Sözlerini Özgür Kaya’nın yazdığı, müziğini Yücel Paşmakçı’nın yaptığı şarkı çok eski yıllarda ortaya çıksa da 2017 yılında Ülke genelinde meşhur oldu. Ömer Faruk Bosta’nın düzenleyerek yeniden seslendirdiği şarkıda hemen hemen oynamayan kalmamıştır sanırız. Erik dalı gevrektir şarkısını indirmek için başlığa tıklayabilirsiniz. Türkünün sözleri aşağıda yer almaktadır.

”Erik dalı gevrektir
Erik dalı gevrektir
Amanın basmaya gelmez
Haydi basmaya gelmez

El gızı naziktir
El gızı naziktir
Amanın küsmeye gelmez
Amanın küsmeye gelmez

Eller oynasın eller
Diller söylesin diller
Ne derlerse desinler
O dilleri yesinler

Erik dalı gevrektir
Erik dalı gevrektir
Amanın eğmeye gelmez
Haydi eğmeye gelmez

El gızı naziktir
El gızı naziktir
Amanın değmeye gelmez
Haydi değmeye gelmez

Eller oynasın eller
Diller söylesin diller
Ne derlerse desinler
O dilleri yesinler”

OY GELİN GELİN GELİN

Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği bir filim olan ‘Vezir Parmağı’ adlı filimde karşımıza çıkan ‘Oy gelin, gelin gelin’ türküsü filim gösterime girdiği andan itibaren ülke genelinde hızla yayıldı. Dinleyen herkeste iz bırakmayı başaran bu türkü 2017 yaz sezonunda hemen hemen bütün kınalar da çaldı. Ses yarışma programlarında yarışmacılar tarafından seslendirilen, kına organizasyon şirketlerinin kına merasimi çıkış müziği olarak kullandığı bu türkü unutulmayacaklar arasında yerini aldı çoktan. Türkümüzün söz ve müziği tahmin edebileceğiniz gibi Mahsun Kırmızıgül’e aittir. Türkünün sözleri aşağıda yer almaktadır.

”Kınalar Elimizde
Kuşaklar belimizde
Şu gelin mesut olsun
Dualar dilimizde
Oy gelin gelin
Allı kınalı gelin
Allah korusun seni
Telli duvaklı gelin

Eli kınalı gelin
Kız evden gidecek
Anası ağlar gelin
Oy gelin gelin
Allı kınalı gelinn
Allah korusun seni
Telli duvaklı gelin”

YÜKSEK YÜKSEK TEPELERE EV KURMASINLAR

İşte Türk kına gecelerinin klasiği haline gelen, vazgeçilmez gelin ağlatma ve kına yakma türkümüze geldi sıra. Bu türkü hem hikayesi ile hemde sözleri ile dinleyenin içinde hisler uyandıran büyük bir yapıttır. Milletçe türküye verdiğimiz önemden dolayı diğer şarkılara nazaran bu türküyü biraz daha detaylı ele almak istedik. Bakın bu müthiş sözlerin arkasında hangi acıklı hikaye var.

Bu türkü Zeynep’in türküsüdür! Bu türkü hasretin türküsüdür! Bu türkü hasretin, özlemin vefanın ve vefasızlığın türküsüdür. Bu türkü acının türküsüdür.

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde bir köyde Ali adında bir genç yaşar. Ali çevresinde sevilen, tuttuğunu koparan yağız bir delikanlıdır. Bir gün bir iş için kendilerine 3 gün 3 gece uzaklıkta bulunan bir köye arkadaşının yanına gitmesi gerekir. Bir ilk bahar sabahı Ali yola koyulur. Köye varır varmaz arkadaşını bulur. Ali arkadaşının evinde bir kaç gece yatar. Derken o köyde yaşamakta olan, arkadaşlarının komşusu Zeynep diye bir kızı görür. Kız o kadar güzeldir ki delikanlı ona o anda aşık olur. Arkadaşının ailesinden kız ile arasını yapmaları için ricacı olur. Ali’nin arkadaşının ablası her ne kadar Zeynep’e Ali ile görüşmesini, evlenmesini tembih etse de Zeynep gelin gideceği yerin çok uzak olmasını ileri sürerek böyle bir izdivaca karşı çıkar.

Ali kendi memleketine dönmüştür dönmesine ama Zeynep’i aklından çıkartamaz. Ailesi kısa zamanda Alinin bir gönül yarası olduğunu anlar ve gönlünün istediğine dünür gitmek için teklifte bulunur. Ret edilme korkusu taşıyan Ali Zeynep’i ikna etmek ister ve tekrar onun köyüne doğru yola koyulur. Zeynep Ali ile görüşmeye zar zor ikna olmuştur. Aliyi görünce etkilenir Zeynep. Daha 16 sın da genç bir kızdır ve gördüğü ilgi onu mest eder. Çekincelerini anlatır Aliye. Ailesine olan düşkünlüğünü ve gelin gideceği yerin çok uzak olduğunu söyler. Ali istediği zaman ailesini göreceğini, bunun asla sorun olmayacağını, sık sık gelip gidecekleri konusunda vaatlerde bulunur Zeynep’e. Zeynep Aileden etkilenmiştir. Söylediklerine inanır ve Ali ailesini dünür göndermek üzere köyüne doğru yola çıkar.

Zeynep Aliye verilir. Köyde düğün kurulur. Ali karısı Zeynep’i telli duaklı gelin edip kendi evine getirir. Gel zaman git zaman evleneli baya bir süre geçer. Zeynep aylar sonra ilk defa kocasına ailesine gitmeyi teklif eder. Ali teklifi duymazdan gelir. Geçiştirir Zeynep’i. Zeynep ilk başlarda çok ısrar etmese de Aliden ısrarla böyle bir teklif gelmemesi üzerine tekrar açar eşine konuyu. Ali yine bir bahane bulup erteler ziyareti. Aradan geçen aylarda da aynı durum sürüp gider. Kıskançlıktan mıdır nedendir bilinmez Ali her defasında geçiştirir ve oyalar Zeynep’i. Zeynep her fırsatta köyün kadınlarına ailesini ne kadar özlediğini anlatır. Kendi ailesi bile Aliye ne kadar Zeynep’i köyüne götürmesi konusunda baskı yapsa da ikna edemez.

Aradan yıllar yıllar geçer. Zeynep tam 7 yıldır ailesini görmüyordur. Annesi – babası ve kardeşi gözünde tüterken sürekli bir tepeye çıkıp kendi köyünün yollarını seyre durur. Geçen zaman Alinin Zeynep’e olan düşkünlüğünü de azaltmıştır. Sevgisi bitmiş Zeynep geline eziyet eder, onu hor görür olmuştur. Zeynep bu duruma daha fazla dayanamaz. Hastalanır. Yataklara düşer. Haftalarca yerinden kalkamaz. Kendi yaktığı türküyü mırıldanır durur hep. ‘yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar, aşrı aşrı memlekete kız vermesinler’ Artık çevresinde ki herkes Aliye gelinin hasretten yataklara düştüğünü, biran evel ailesinin gelmesini söyler durur. Baskılara daha fazla dayanamayan Ali eşinin memleketine Zeynep gelinin ailesini almak için mecburen gider.

Gitmesine gider ya 6 gün 6 gece yol gelirler. Ailesi geldiğinde Zeynep iyice ağırlaşmıştır. Babası ve annesi odaya girince Zeynep aylar sonra ilk defa hasta yatağından doğrulur. Kendi yaktığı bütün köyün dilinde olan ağıdını ailesinin yüzüne bakarak okur. Birbirlerine delice sarıldıktan sonra Zeynep son nefesini verir. Artık Zeynep’in türküsü bütün gelinlerin türküsü olur. Kına gecelerinde gelinler bu türkü ile ağlarlar. Türkü o kadar çok karşımıza çıkar ki ülkemizde belkide en fazla bilinen anonim eserin ta kendisidir. Türkünün sözleri aşağıdadır. Zeynep Gelinin ağıdı bugün bir kına adeti sayılır. Ruhu şad olsun.

”Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
Annesinin bir tanesini hor görmesinler

Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı hem köyümü özledim

Babamın bir atı olsa binse de gelse
Annemin yelkeni olsa uçsa da gelse
Kardeşlerim yolları bilse de gelse

Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı hem köyümü özledim”

HAYDİ KIZLAR KALKIN GÖBEK ATMAYA OYNAMANIN GELDİ VAKTİ SAATİ

Sıra geldi listemizin en değerli parçalarından birine. Söz ve müziği Yeşim Salkıma ait olan haydi kızlar kalkın adlı kına türküsü bu yaz kınaların vazgeçilmez şarkılarından biri olmayı başarmıştır. Sadece kına alanlarında değil, youtube gibi platformlarda da bu şarkı izlenme ve dinlenme rekorları kırmıştır. Kına organizasyon firmaları nın çoğu kına gecesi gelin çıkışında bu şarkıyı kullanmayı uygun görmüş, şarkı tam bir kına gecesi başlama şarkısı olmuştur. Yeşim Salkımın muhteşem sesi ile dinleyici ile buluşan bu şarkı gösterdiği performans ile bu listeye girmeye hak kazanmıştır. Sadece bu sene değil, gelecek senede, hatta ondan sonraki senelerde de türkümüzü sıkça duymaya alışın. Çünkü gördüğü ilgi muhakkak bu şarkıyı bir kına gecesi müzik klasiklerinden yapacaktır.

”Haydi Kizlar Kalkin Göbek Atmaya
Oynamanin Geldi Vakti Saati
Haydi Kizlar Kalkin Göbek Atmaya
Hepimizin Nesesi Kina Gecesi

Haydi Kizlar Kalkin Göbek Atmaya
Oynamanin Geldi Vakti Saati
Haydi Kizlar Kalkin Göbek Atmaya
Hepimizin Nesesi Kina Gecesi

Kaynanasi Altinini Hazirlar
Gelinin Avcuna Koyar
Aglamasin Gelin
Gözyasini Silin
Bu Gecenin Ecesi O

Sarki Türkü Fasilin Geldi Zamani
Calsin Dursun Haydi Oyun Havasi
Elbisesi Sirmali Pecesi Yarim
Dünyalarin Güzeli Gül Gelin Hanim”

UÇTU UÇTU BABA KIZIN EVDEN UÇTU

Popüler olduğu kadar tehlikeli de olan bir eserle karşınızdayız. Tehlikeli çünkü bu şarkıyı babalar hiç sevmiyor. Biz paylaşalım yinede ama siz babanızın fikrini almadan sakın ha bu şarkıyı kınanızda çalmayın. Evet eserimiz Serkan Çağrı beye ait. Youtube kanalında milyonlarca kez dinleyici ile buluşan bu şarkıya bir çok insanın sempati duyduğu bir gerçek. Bu nedenle hemen hemen bütün organizasyon firmaları kendi arşivlerine şarkıyı dahil ederek bir çok kez çaldı. Ancan Başkent Organizasyon özellikle istenmediği taktirde şarkıyı kına sahiplerinden habersiz çalmamayı uygun bulmuştu. Buyurun efendim şarkı sözleri aşağıdadır.

”Uçtu Uçtu Baba Kızın Evden Uçtu

Kızın Uçtu Baba Kızın O Çapkına Kaçtı

Uçtu Uçtu Baba Kızın Evden Uçtu

Kızın Evden Uçtu Baba Ellere Karıştı

Ona Ona O Çapkına Kaçtı

Ona Ona O Çapkına Kaçtı

Biterimdi Belli Ama Onu Sevdi

Kızın Onu Sevdi Baba Hemde Deli Gibi

Biterimdi Belli Ama Onu Sevdi

Kızın Onu Sevdi Baba Hemde Deli Gibi

Deli Deli Deli Gibi Sevdi

Deli Deli Deli Gibi Sevdi

Uçtu Uçtu Baba Kızın Evden Uçtu

Kızın Evden Uçtu Baba O Yiğide Kaçtı

Gelingeliyor Kina Gecesi Sarkilari

Uçtu Uçtu Baba Kızın Evden Uçtu

Kızın Evden Uçtu Baba Yiğide, Ellere Karıştı

Ona Ona O Çapkına Kaçtı

Ona Ona O Çapkına Kaçtı

Ona Ona O Çapkına Kaçtı

Ona Ona O Deliye Kaçtı Ona”

VAY VAY VAY VAY BENİM HALİME

Başkent Organizasyon müzik direktöründen bir tehlikeli şarkı daha. Bu kez hen kayın valideler hemde damat beyler sinirlenecek. Kına gecesi müzikleri denilince akla ilk gelen şarkılardan biri olması ile listemize girmeye hak kazanan bu şarkı eğlenceli olduğu kadar iğneleyici sözleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Bütün sakıncalarına rağmen bu yaz bir çok gelinimiz kendi gecelerinde bu şarkıyı kullandı. Candan Erçetin yapıtı olan şarkımızın müziği anonim olup sözleri Candan Erçetine aittir.

Suzan Kardeşin ‘roka mandolina’ şarkısına Türkçe sözler yazılarak oluşturulan şarkımız ortamına göre değişmekle birlikte eğlenceli dakikaların yaşanmasını sağlar.

”Ak güvercin olaydım pencerene konaydım
Penceren çok yüksekte yar dizine konaydım
Ay ramo ramo ramo sevgilim
Ramo ramo sevgilim yar dizine konaydım

Birine aşık oldum
Düştüm peşine
Hayat çok güzel göründü
Birden gözüme

Annem sakın yapma dedi
Güldüm yüzüne
Çok seviyorum anne dedim
Karışma bize

Vay vay vay vay benim halime
Dinlemedim anneciğimi düştüm zalime
Vay vay vay vay benim halime
Bulamadım çaresini yandım kaderime

Cicim ayları geçince
Geldim kendime
Söyleyemedim kimselere
Kaldım dertlere

Yarin huysuzluğundan
Bezdim bin kere
Kaynanamın dırdırından
Döndüm iğne ipliğe

Vay vay vay vay benim halime
Dinlemedim anneciğimi düştüm zalime
Vay vay vay vay benim halime
Bulamadım çaresini yandım kaderime

Bu halim ibret olsun
Tüm sevenlere
Herkes muradına ersin
Çıkalım kerevetine

Davullar vurulsun
Düğün dernek kurulsun
Dengi dengine

Vay vay vay vay benim halime
Dinlemedim anneciğimi düştüm zalime
Vay vay vay vay benim halime
Bulamadım çaresini yandım kaderime

Keten gömlek sekiz kat dördünü giy dördünü sat
Benden başka seversen kalkma döşeklerde yat
Ay ramo ramo ramo sevgilim
Ramo ramo güzelim kalkma döşeklerde yat”

SERTAP ERENER RENGARENK

Birazda eğlenceli ve gösteri içerikli şarkılara bir göz atalım. Kınanız için bir organizasyon firması düşünüyorsanız bu şarkıyı da listelerine ekletmeyi unutmayın. Rengarenk Kemer Show son yılların en güzel ve özel gösterilerinden biri. Rengarenk Kemer Showa ise en çok bu şarkı gidiyor. Gerek ismininde şovla aynı adı taşıması gerekse klipte de gösterinin bir parçasının bulunması gibi sebeplerden dolayı şarkı gökkuşağı şov olarak ta bilinen gösteri ile özdeşleşmiş durumda.

Organizasyon için ayıracak bütçeniz yoksa rengarenk kemerini internetten yada bu tür malzemelerin satıldığı bir mağazadan temin edip kendi şovunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Hatta eğer elinizden biraz dikiş nakış geliyorsa yapması çok basit olan kemeri bir kumaşçıdan seçeceğiniz farklı farklı kumaşlarla kendinizde dikebilirsiniz. O halde Sertap Erener – Rengarenk size her halükarda lazım 🙂

”Eskiden bam başkaydım
Herkes tamdı ben yarım
Boşluklar hep dolar
Yalnızlık benim yanım

Bir gün aşka rastladım
Sildim yeni başladım
Bir omuzum oldu sonunda
Ha hay… Başımı yasladım

Gözüm kara kalmadı yara
Oldum rengâ rengârenk

Bazen her şey sararıp solar
Biz hep rengâ rengârenk (2)

Ben suysam o ateş
Ruhu var ruhuma eş
Griler hep düşmanım
Kırmızılar bana kardeş

Dilinde o nağmeler
Seviyorum demeler
Saçlarım hep boynumda
Ha hay… Ne güzel kareler”

GÜZELLER İÇİNDEN BİR SENİ SEÇTİM

Kenan Doğulu’nun muhteşem eseri ile karşınızdayız. Şu ana kadar hep gelin çıkışlarını sizlerle paylaştık. Listemizde yer alan bütün şarkılar kadınlar ile ilgiliydi. Şimdi sıkı durun. Kına geceleri için damat çıkışı ile sizlerleyiz. Hemen hemen bütün organizasyonlarda gelin salona girdikten sonra 2 nedime kız damat beyi çıkartmak için bulunduğu yere girerler. Ve damat bu şarkının eşliğinde ardında davullu nedimeler olmak üzere gelinin yanına gider. Bu şarkı damadın ağzından söylenmiş bir şarkıdır o an. Damat bey en son geline gül vererek onu öper.

KARDEŞ TÜRKÜLER ŞUKAR ŞUKAR (KARABELA)

2017 yılının yaz ayında en fazla çalan şarkılardan biride kardeş türkülerden Suzan Kardeşin hazırlayıp sunduğu şukar şukar adlı roman havasıdır. En popüler kına şarkıların arasında yer almasının sebebi değişiklik arayanların tercihi olmasıdır. Artık kına alanlarında roman havaları da oynanmaktadır. Roman havalarının en popüleri de bu şarkıdır.

İSME ÖZEL KINA ŞARKISI

İsminize özel kına şarkısının kına gecesinde misafirler açısından nasıl bir izlenim bırakacağını hiç düşündünüz mü? Evet bu mümkün. Çok uygun fiyatlara eğer isterseniz isminize özel kına şarkısı yaptırabilirsiniz. Listemizin onuncu şarkısını bu şekilde size tavsiye ederek oluşturmak istedik.

En Popüler Kına Şarkıları için özel olarak hazırladığımız listenin sonuna geldik. Eğer organizasyonunuz için bizi kiralarsanız bütün bu detaylarla uğraşmanıza hiç gerek kalmaz. Çünkü firmamızın her paketinde bir dj kızımız müzik arşivi ile birlikte hizmetinizde olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.