Çeyiz Serme

21.08.2020
2.672
Çeyiz Serme

ÇEYİZ SERME

Çeyiz Serme uzun yıllardan beri Türk kızlarının evlenmeden önce yaptıkları çeyiz serme adetleri arasında yer alır. Çeyiz serme teknikleri doğru kullanılırsa mükemmel bir görsellik elde edilebilir. Çeyiz serme modelleri için sizden gelen resimleri derledik. Çeyiz serilmiş evler den yazımıza yoğun bir destek geldi. Serilmiş çeyiz görüntüleri kullanıcılarımızın bizzat çeyiz serme videoları ile birlikte biz gönderdikleridir. Yazımızda çeyiz serme duası ve çeyiz sermeye kimler gelir gibi bilgilerde yer alacak.

ÇEYİZ SERME ADETLERİ

Çeyiz serme adetleri tam olarak nerede çıktı bunu bilebilmek mümkün değil. Ancak sadece yakın geçmişimizde değil, uzak geçmişimizde de kızlarımız tarafından kullanıldığını biliyoruz. Türk ananelerinin bir çoğu geçen zaman içerisinde unutulmuş, ciddi erezyona uğramıştır. Özellikle hızlı kentleşme dönemlerinden itibaren benliğimizin geçmişe dönük izleri neredeyse yaşantımızın tamamından kayboldu. Fakat ne gariptir ki çeyiz serme işlemi bugün bile çağımızın modern gelinleri tarafından büyük şehirlerde dahi uygulanıyor. Anadolu’nun küçük yerlerinde daha sıklıkla yapılsa da büyük illerde geleneğimize sahip çıkan kişilerde azınsanamayacak çoğunlukta.

ÇEYİZ SERME TEKNİKLERİ

Aslında çeyiz serme teknikleri olarak kabul görüyor diyebileceğimiz bir teknik yoktur. Burada ki amaç gelin kızın o güne dek edindiği bütün çeyizlerin sergilenmesidir. Çeyizlerin içerisinde baş örtüleri, patik, el örgüleri, ev eşyaları, nevresimler, mutfak araç ve gereçleri gibi bir çok ürün bulunur. Kızın çeyizi olarak aldığı, kabul ettiği bir bıçak, havlu bile çeyiz serme esnasında sergilenebilir. Çeyiz serme için önemli olan çeyizin gösterişli olmasıdır. Bu nedenle iğneden ipliğe her eşyanızı bir şekilde uygun yerlerde değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Unutmayın çeyiz olarak aldığınız bir çorap bile sergilenebilir. Kalabalık ve bol görüntü çeyinizin ne kadar çok olduğu ile ilgilidir.

ÇEYİZ SERİLMİŞ EVLER

Çeyiz serilmiş evler görsellerimiz yukarıda bulunmaktadır. Sizde evinize çeyizinizi serecek seniz yazımız sizin için başka hiç bir yerde bulamayacağınız mükemmel bir rehber niteliğindedir. Sizde sayfamızdan yararlanarak herkesi hayran bırakacak şekilde çeyizinizi serebilirsiniz. Çeyiz sermek için uygun bir oda seçin. Dilerseniz salon bile bu iş için olur. Havlular, yemeniler gibi özellikler perdelere hatta duvarlara bile asabilir. Yanınıza bolca iğne ve kurdele alın. Gece boyunca fazlaca ihtiyacınız olacak.

SERİLMİŞ ÇEYİZ GÖRÜNTÜLERİ

Elimizde şu an serilmiş çeyiz görüntüleri ile ilgili yüzlerce görüntü var. Aralarından sadece editörlerimizin beğendiklerini yayımlaya biliyoruz. Eğer çok daha fazlasına ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçin. Sizinle bütün arşivimizi paylaşabiliriz. Sizde resimlerde ki hanımlar gibi kendinize özel bir kombin oluştura bilirsiniz.

ÇEYİZ SERME VİDEOALARI

Resimler gibi videolarda kullanıcılarımız tarafından bize iletilmiştir. Ancak sayfa açılış hızını etkilememesi adına videoları burada yayımlayamıyoruz. Çeyiz serme videoları isteyen herkese sosyal medya yada uygulama üzerinden gönderile bilir. Hiçbir ücret talep etmiyoruz. Amacımız sadece unutulan geleneklerimizin yaşaması konusunda sizlere destek olmak. Videolarımızın bazıları eğitimci olma özelliği taşımaktadır. Bir hanım teker teker her adımı anlatmış canlı görüntülerle kendi çeyizini sermiştir.

ÇEYİZ SERME DUASI

Çeyiz serme duası gelinin varacağı kapıda mutlu olması için okunur. Edilen dua hem edildiği eve hemde gelinin gideceği eve bereket getirir. Çeyiz sererken de çeyiz evden çıkarken de aynı dua okunabilir. Eğer bütün bu paylaşımlarımızı yararlı bulduysanız lütfen sosyal medya hesaplarınızda yazımızı paylaşın. Böylece sizin gibi yardıma ihtiyacı olan birine yardımcı olup sevabını kazanırsınız. İçeriğimiz umduğunuz kadar değerli değilse sade ve sadece emeğimize karşılık vermek adına yorum yapın.

ÇEYİZ SERMEYE KİMLER GELİR

Google de en fazla aratılan kelimelerden olduğundan soruyu aynen yayınlıyoruz. Çeyiz sermeye kim gelir özünde yanlış bir kalıpla sorulmuş bir sorudur. Bizce sorunun doğrusu şu şekilde olmalıdır. ‘Çeyiz görmeye kimler gelir’ Çünkü çeyiz kız evinde serilir. Çeyizin adından da anlaşılacağı üzere serilmesinin amacı sergilenmesidir. Pekala gelin hanım kendi kuzenleri, arkadaşları bu işe eli yatkın büyükleri ile birlikte dilediği anda bu işi yapabilir. Erkek tarafı davet edilmeden o eve çeyiz görmeye gelemez. Günümüzde genelde çeyiz görme ve çeyiz çıkartma aynı gün yapılmaktadır. Erkek tarafının hanımları gelin evine giderek sergilenmekte olan çeyizi görür. Daha sonra yavaş yavaş çeyizler asılı olan yerlerden çıkartılarak araçlara yüklenir ve gelinin kalacağı eve doğru yola çıkar. Hadi gelin birde İnternet kullanıcılarının hatalarını düzeltip, soruyu doğru soralım ve ona cevap verelim.

ÇEYİZ GÖRMEYE KİMLER GELİR

Çeyiz görmeye kimler gelir sorusunu cevaplıyoruz. Çeyiz görmeye erkek tarafının büyük hanımları gelir. Damadın annesi, teyzeleri, yengeleri, halaları gibi yakın akrabaların oluşturduğu heyete çıkan çeyizi taşımak için araçlar ve erkeklerde dahil olur. Çeyiz çıkartma esnasında kapılar tutulur. Erkek tarafı kapı açtırmak için tutan kişilere bahşiş verir. Yine aynı şekilde temsili olarak çeyiz sandığına çocuklar oturtulur. Çeyiz Çıkartma için gelen aile bunun içinde bahşiş vermektedir. Eğer arzu ederseniz çeyiz çıkartma işi için Bandırma Davul Zurna ekibini de kiralayabilirsiniz.

Çeyiz serme konusunda size yardımcı olmaya çalıştık. Çeyiz serme adetleri, ve çeyiz serme teknikleri ni açıkladık. Çeyiz serme modelleri ne örnek olması için çeyiz serilmiş evler ile serilmiş çeyiz görüntüleri ni yukarıda verdik. Çeyiz serme videoları ise isteyen herkese ücretsiz olarak yollanacaktır. Çeyiz serme duası eden herkesin ki kabul olsun. Çeyiz sermeye kimler gelir demeden önce çeyiz görmeye kimler gelir demek çeyiz çıkartma için çok daha önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.